woj. opolskie

Pałac w Mosznej

Lokalizacja: woj. opolskie, wieś Moszna, 35 km od Opola, pomiędzy Prudnikiem a Krapkowicami.

Pałac w Mosznej to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce i jeden z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Nieodmiennie kojarzy się z bajkowym zamkiem Neuschwanstein znajdującym się w południowej Bawarii. Na widok obu mówi się po prostu “Wow”.

Nieco historii…

Zamek powstał w połowie XVIII w. Z tego okresu pochodzi pałac – środkowa część dzisiejszego zamku. Między 1771 a 1866 zamek przechodził z rąk do rąk – przekazywany w spadku, zakupiony na licytacji czy zwyczajnie sprzedany kolejnemu zamożnemu rodowi. W 1886 roku zamek nabył Hubert von Tiele-Winckler potentat przemysłowy z Miechowic. Jego syn, Franz Hubert odbudował i rozbudował pałac po tym, jak z 2 na 3 czerwca 1896 z niewiadomych przyczyn wybuchł w Mosznej pożar.Rodzina von Tiele-Winckler mieszkała w zamku do roku 1945. W 1945 roku w zamku stacjonowała Armia Czerwona. W tym okresie zniszczeniu uległo wyposażenie zamku. Po wojnie w zamku siedzibę miało wiele różnych instytucji, ale sam zamek nie miał stałego użytkownika. Od 1996 roku znajduje się tu Centrum Terapii Nerwic.

Zamek słynie ze swoich 365 pomieszczeń i 99 wież. Patrząc na zamek wyraźnie widać dwa różne style architektoniczne: skrzydło boczne (wschodnie, powstałe do roku 1900) to styl neogotycki; skrzydło zachodnie dobudowane w latach 1912-1914 to styl neorenesansowy. Przy skrzydle wschodnim znajduje się niewielka oranżeria.

A dziś…

Dziś oprócz Centrum Terapii Nerwic w zamku znajduje się również hotel (można nocować w zabytkowych apartamentach), odnowa biologiczna, sale konferencyjne oraz kawiarnia (tylko kawa i ciasta). Zamek można również zwiedzać. Wstęp na teren pałacowo-parkowy kosztuje 6 zł. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem rozpoczyna się od godziny 13 (co godzina do 16, w weekendy od 11 do 16) i kosztuje 10 zł. W zamku organizowane są również sesje zdjęciowe. W recepcji hotelu można kupić związane z zamkiem pamiątki, w tym puzzle 1500 i 4000 elementów!

My stawiliśmy się w zamku ok. godziny 11, co niestety wykluczyło zwiedzanie. Niemniej jednak oglądanie zamku z zewnątrz oraz spacer po otaczającym go parku wystarczyły, abyśmy poczuli się urzeczeni. Pogoda nam nie dopisała, chociaż trzeba przyznać, że szare niebo, posępne chmury i zimny wiatr nadały temu miejscu ponurego i zarazem fascynującego charakteru rodem z osiemnastowiecznych powieści gotyckich.

Zamek w Mosznej wersja posępna

Zamek w Mosznej wersja posępna

 

A na pamiątkę mamy to… 🙂

One response to “woj. opolskie

  1. Pingback: Polska mieszkam w Polsce | Wyjechani w świat·

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s